Tato ucelená souvislá síť, od malíčku až k mozku, spojuje, ale zároveň i odděluje a ochraňuje všechny funkční jednotky organismu. Takto se popisuje vnitřní síť, která udržuje napětí a vzpřímené postavení těla. Sami pak vypadáme mladší a pevnější. Dá se udržovat pohybem a dobrou stravou. S přibývajícím věkem samozřejmě pevnost povoluje a tělo pevnost a pružnost ztrácí. Rovněž starosti života mají vliv na hybnost fascií. Ty si pamatují traumata nejen mechanická, ale i emoční. Proto se také říká, že z emocí vznikají nemoci.
Za určitých okolností se může fascie slepit a ztvrdnout, cítíme bolest a sníženou pohyblivost, ale změna této tenké tkáně není viditelná na rentgenových snímcích, proto je často přehlížena v diagnóze lékařů. Strukturální změna fascie by neměla být podceňována. Bolest krku, ramene, zad nebo kolena často nastává v důsledku adheze neboli vytvrzování fascie.
Jak už zde bylo řečeno, fascie jsou záležitostí celého těla. Komunikují spolu jako celek. To znamená, že pokud se někde projeví určité trauma – a to může být cokoli – musí si organismus najít jinou cestu, jak udržet zdraví v přijatelném stavu. Může to být i pokřivením držení těla. A že u toho cítíme bolesti, to je každému jasné.
Budu se tedy opakovat do nekonečna. Pomoci od bolestí Vám může správně jen celostní pohled na věc, celostní medicína. Jinak řešíte jen následky Vašeho chování k tělu.
Injekce, tzv. obstřiky, sice někdy pomůžou, ale určitě podstatu problému neřeší. Takže se musíte rozhodnout, co pro Vás bude lepší. Vyčistit vnitřní orgány a pomoci celému tělu, anebo spoléhat na to, že za mě to vyřeší léky na bolest a výměna kloubů.
A že už jste staří a při tom to bolet musí. Nemusí, nemusí, nemusí… určitě ne vždy a ne tolik. Zkuste to. Telefon 606 828 402.
Hana Bártová